Raport IAB: jak kupują polscy e-konsumenci?

Raport IAB

Polacy nie darzą dużym zaufaniem Internetu podczas robienia zakupów. Najczęściej dowiadują się o nowych produktach z reklam graficznych, a w sklepach systematycznie kupują odzież, książki i telefony, podaje raport IAB „Media Consumption in Digital Society.”

Polscy konsumenci najczęściej dowiadują się o nowych produktach i usługach z reklam typu display. Trzech na dziesięciu Polaków czerpie informacje na temat nowych produktów z reklam graficznych umieszczonych na stronach internetowych, a dwóch na dziesięciu – z reklam video. Popularnym narzędziem reklamowym jest marketing e-mailowy (23%). Korzysta z niego ponad trzykrotnie więcej polskich internautów niż z raczkującego reklamodawstwa mobilnego (6%). Linki zamieszczane w wyszukiwarkach otwiera 17% badanych, a z obecności marek w sieciach społecznościowych korzysta 15% respondentów.

Online-advertising-triggers

Najczęściej kupowane produkty w Polsce

Polscy konsumenci w oparciu o informacje wyszukane w Internecie najczęściej kupują odzież (32%), książki (25%) i telefony (25%). Dużym powodzeniem cieszą się także kosmetyki (21%), urządzenia elektroniczne (18%) oraz usługi turystyczne (15%). Konsumenci są mniej zainteresowani produktami farmaceutycznymi (14%), motoryzacyjnymi (13%) oraz żywnością (13%). Niewielu polskich konsumentów wykupuje subskrybcje (7%), kupuje oprogramowanie (7%) oraz produkty do gospodarstwa domowego (11%), bazując na informacjach znalezionych w sieci.

Online-Purchase

Polacy przeznaczają najwięcej pieniędzy na kupno oprogramowania (60%), książek (60%) i elektroniki (57%). Wiele osób często korzysta z usług turystycznych (53%), nabywa odzież (47%) i sprzęt motoryzacyjny (46%). Zakupy z tych kategorii produktów Polacy robią zarówno przez Internet, jak i w sklepach stacjonarnych.

Sprawdzone źródła informacji o produktach

Najczęściej wykorzystywanym przez polskich internautów źródłem informacji na temat produktów lub usług są sklepy internetowe oraz fora i serwisy opiniotwórcze. Korzysta z nich w obu przypadkach 36% badanych. Polacy chętnie posiłkują się również oficjalnymi stronami internetowymi marek (25%), porównywarkami cen (24%) oraz portalami internetowymi (25%). Media społecznościowe są rzadziej używanym sposobem zdobywania informacji na temat produktów (20%), a pozyskiwanie danych za pośrednictwem blogów i wideoblogów w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać (10%).

Research-online

Polscy konsumenci uważają, że Internet jest użyteczny do szukania informacji o produktach oraz do badania opinii innych użytkowników (75%). Wiele osób korzysta z Internetu do wyszukiwania najlepszych ofert cenowych (72%) oraz nowych produktów lub usług (69%). Sześciu na dziesięciu polskich konsumentów robi zakupy przez Internet.

Wiarygodność Internetu

Internet jest bezwzględnie wiarygodnym źródłem informacji o produktach dla 11% Polaków. 36% polskich internautów ocenia wiarygodność informacji w Internecie na 4 w pięciostopniowym rankingu. Jedynie 7% całkowicie nie ufa źródłom internetowym. Niezmiennie, najbardziej sprawdzonym źródłem informacji są dla Polaków znajomi i rodzina. 68% ocenia ten sposób pozyskiwania informacji o produktach na 4 lub 5. Ekspertom ufa bezwarunkowo 25% Polaków, a informacje o towarach uzyskane od producentów są całkowicie wiarygodne dla 13% badanych.

Reklama

ORF 2016 FALL – biore udzial