John Lewis i Waitrose zwiększają zyski z handlu online

John Lewis online retailing

John Lewis Partnership, grupa odpowiedzialna m.in. za marki Waitrose i John Lewis, zamknęła pierwsza połowę roku z 7,3- procentowym wzrostem sprzedaży i 7,5-procentowym wzrostem dochodów. Wykorzystanie kanałów online odegrało kluczową rolę w zwiększeniu sprzedaży, podnosząc ją o 40,6% na waitrose.com i o 17,1% na johnlewis.com

Grupa zaprezentowała swoje wyniki finansowe w opublikowanym właśnie półrocznym raporcie. Ogólny wynik sprzedażowy wyniósł 4,73 miliarda funtów, co stanowi wzrost o 323,2 miliona, osiągając zysk na poziomie 4,22 miliarda funtów (wzrost o 293,2 miliona). Waitrose, brytyjski detalista z branży spożywczej, dołożył do tej puli 3,02 miliarda funtów, co stanowi wzrost o 7,8% w skali roku. Waitrose osiągnął zysk na poziomie 2,85 miliarda, co stanowi wzrost o 8%. John Lewis, sieć salonów sprzedaży o asortymencie obejmującym rozmaite artykuły od odzieży po gospodarstwo domowe, nie może pochwalić się tak dobrym wynikiem. Firma dołożyła zaledwie 1,7 miliarda funtów do całkowitego wyniku grupy, rosnąc o 6,6%. Zysk John Lewis wzrósł o 6,5%, osiągając pułap 1,37 miliarda funtów.

„Jako grupa jesteśmy całkowicie oddani idei stabilnego i długoterminowego wzrostu. Jako część tej idei, w marcu przeprowadziliśmy coś co nazwałem cichą rewolucją” – twierdzi Sir Charlie Mayfield z zarządu John Lewis Partnership. „Chcemy w ten sposób upewnić się, że każdy podmiot wchodzący w skład grupy będzie miał indywidualnie zaplanowaną strategię rozwoju. Przenieśliśmy także johnlewis.com na nową platformą, otworzyliśmy nowe centrum dystrybucji Waitrose w Leyland i ogłosiliśmy otwarcie nowego centrum dystrybucji dla John Lewis w Milton Keynes” – tłumaczy. Wybudowane za kwotę 97 milionów funtów centrum w Milton Keynes ma zostać otwarte w 2015 roku i obsługiwać dostawę towaru do 1500 placówek Collect Plus.

Sklep internetowy Waitrose poradził sobie nieźle, zwiększając sprzedaż o 40,6%. Firma podkreśla, że wynik ten został podyktowany szerokim asortymentem sklepu, opcją porównywania cen, listą najbardziej popularnych produktów, darmową dostawą, kartą lojalnościową myWaitrose oraz umieszczenie w ofercie brytyjskich produktów regionalnych. Otwarcie nowego sklepu online Waitrose planuje na 2014. Ma on dwukrotnie zwiększyć możliwości dostawcze sieci.

E-sklep John Lewis przeszedł generalny remont i osiągnął wynik sprzedażowy na poziomie 1 miliarda funtów. Łączna sprzedaż na johnlewis.com wyniosła w pierwszej połowie roku 439.9 miliona funtów, co stanowi wzrost o 17.1%. Nowa strona www została uruchomiona w ostatnich miesiącach, głównie w celu zapewnienia firmie miejsca w czołówce awangardy e-commerce, i oferuje obecnie ponad 200 tys. produktów. Sklep odnosi także sukcesy w sprzedaży mobilnej. W lipcu, kiedy uruchomiono mobilną aplikację sprzedażową, firma zaczęła notować wzrost sprzedaży. Okazuje się, że za ponad 40% odwiedzin na stronie www odpowiedzialni są użytkownicy telefonów i tabletów. Firma przygotowuje się teraz na sezon świąteczny – najbliższa gwiazdka będzie ich zdaniem pierwszym „Mobilnym Bożym Narodzeniem” w historii.

John Lewis Partnership to grupa zrzeszająca 39 salonów John Lewis, sklep internetowy johnlewis.com, 257 supermarketów Waitrose, 37 lokalnych sklepów Waitrose oraz platformę waitrose.com

tekst opracował Grzegorz Pawłowski

Reklama

ORF 2016 Fall Page