Allegro ma najwięcej fanów na Facebooku, ale nie potrafi ich angażować

Allegro nadal najbardziej popularną stroną e-commerce na Facebooku, ma jednak problemy z angażowaniem swoich fanów. Takie wnioski płyną z raportu firmy Sotrender, która sprawdziła, jak polskie strony e-commerce radziły sobie w grudniu w social media.

„Jeśli chodzi o liczbę fanów to niekwestionowanym liderem nadal pozostaje Allegro, z imponującą liczbą ponad miliona fanów, a 2. i 3. miejsce zajmują kolejno Ikea.pl oraz zlotewyprzedaze.pl. Temu ostatniemu depcze po piętach nowo powstały fanpage Love It, niewykluczone więc, że za miesiąc sytuacja na podium ulegnie zmianie. Niespodzianką jest również 15-procentowy wzrost fanów na profilu Mr. Gugu & Miss Go, który w grudniu polubiło aż 36051 osób.” – komentuje ranking Sotrendera Joanna Rura, sales & marketing manager w Bidlab.

so1

Eksperci Sotrendera już w listopadzie stwierdzili, że Allegro co prawda ma najwięcej fanów, słabo jednak radzi sobie z ich zaangażowaniem. Poza tym na Facebooku działa z opóźnieniem. Kampania grudniowa, która w telewizji pojawiła się już w listopadzie, w social media pojawiła się dopiero w grudniu. Przyćmiona jest zresztą przez posty związane z WOŚP. „Ta mocno pokrętna strategia wprost obrazuje podejście polskiego giganta e-commerce do Facebooka jako kanału komunikacji i ma wprost odzwierciedlenie w statystykach – w zasadzie poza liczbą fanów, Allegro jest w czarnej dolinie jeśli chodzi o parametry angażowania, interakcji, itp.” – tłumaczy Małgorzata Litorowicz, dyrektor zarządzający Artivia.pl. Ekspert krytykuje również strategię szwedzkiego giganta, IKEA. „Jeśli chodzi o IKEĘ, mam uzasadnione podejrzenia, że posty są tam dodawane przez osobę o duszy i kreatywności robota” – pisała w komentarzu do listopadowego raportu Małgorzata Litorowicz, dyrektor zarządzający Artivia.pl.

Pod względem zaangażowania fanów bardzo dobrze radzi sobie sklep Goodlokin. Ponad 32 tysiące fanów, którzy angażują się w fanpage firmy stanowią aż 37% wszystkich „lubiących” stronę. „Goodlokin prezentuje przede wszystkim produkty ze swojego sklepu internetowego i staraja się odpowiadać na pytania użytkowników.” – twierdzi Joanna Rura. Ma to jednak i swoje złe strony. „Na przykładzie Goodlookin można także przekonać się, że duże zainteresowanie produktami, bez dobrej i błyskawicznej obsługi może zakończyć się małym “kryzysem” w social media. Firma nie nadążała bowiem z odpowiedziami na pytania zniecierpliwionych klientów, a ci w efekcie wyrażali swoje oburzenie na fanpage’u.” – dodaje.

so2

Goodlokin przoduje również pod względem interaktywności, doganiają go jednak inni rynkowi gracze. „Pierwsze miejsce “rozchwytywanego” Goodlookin nie dziwi, ale drugie miejsce “antykomunistycznej” marki odzieżowej Red Is Bad już tak. W przeciwieństwie do pozostałych fanpage’y, posty RiB są prowokujące, nawiązują do polityki i historii. Na uwagę zasługuje również 6. miejsce fanpage’a Tablica.pl, który wspiął się aż o 42 oczka. Być może jest to zasługa zorganizowania wielkiej akcji pomocy psom w schroniskach, w którą chętnie włączyła się rzesza użytkowników.” – komentuje Joanna Rura. 

so3

Eksperci komentujący raport zauważają, że po raz kolejny olbrzymią popularnością cieszą się sklepy modowe. Według nich zachodzi proces wykrystalizowania się jednolitego stylu prowadzenia tego typu fanpage’y

Reklama

ORF 2016 Fall Page

2 komentarze

  1. Mateusz Puszczyński
  2. Marzena Zarzycka