Zalando: niebawem debiut na giełdzie

zalando

Niedługo firma odzieżowa Zalando może ogłosić swoją pierwszą ofertę publiczną. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że  drugi kwartał 2014 był dla firmy bardzo udany. Rocket Internet – inwestor dostarczający kapitału wysokiego ryzyka firmie Zalando planuje wejść na giełdę w tym samym czasie.

Zalando, jeden z największych sprzedawców butów oraz ubrań w Europie, prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu ogłosi informacje o pierwszej ofercie publicznej firmy. Informacja ta nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez żadnego z jej przedstawicieli.

Wysoka wartość firmy

Zarząd firmy Zalando ma się zebrać w tym tygodniu. Przewiduje się, że właśnie po tym spotkaniu zostanie ogłoszona informacja o planach wejścia na giełdę papierów wartościowych. „Firma nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, informacja ta również może ukazać się dopiero we wrześniu.” – twierdzą anonimowi informatorzy.

Zalando może również ogłosić swoje plany na konferencji prasowej w czwartek (26.08.2014). Redakcja Evigo weźmie w niej udział – postaramy się jak najszybciej dostarczyć informacje o nowych wydarzeniach.

Firma Zalando, która należy między innymi do szwedzkiego inwestora AB Kinnevik, może osiągnąć wartość od 4 – 5 miliardów euro, twierdzą analitycy. Zalando wystawi około 10-15% wartości firmy w postaci aukcji. Pozostali udziałowcy zachowają swoje udziały w firmie.

Rocket Internet

Właściciel Zalando, firma Rocket Internet – inwestor dostarczający kapitału wysokiego ryzyka, również ma w planach ogłosić informacje o sprzedaży publicznej swoich akcji. Stanie się to prawdopodobnie na początku września bieżącego roku – donosi Bloomberg News. Takie informacje potwierdzają znaczne ożywienie na rynku niemieckim. Przy obecnych konfliktach politycznych na Ukrainie oraz w Iraku firmy będą starały się o pozyskanie nowych rynków – twierdzi jeden z bankierów.

Jeśli Rocket Internet i Zalando zdecydują się na wejście giełdę papierów wartościowych, będzie to największa oferty publiczna na rynku niemieckim od ponad dekady. Według jednego z bankowców, Zalando może zarobić na ofercie publicznej około 900 milionów euro. Natomiast Rocket Internet – około 800 milionów euro.

Udany drugi kwartał

Firma Zalando poinformowała 18 lipca 2014, że wyniki finansowe od początku roku były podobne do tych z zeszłego roku, natomiast drugi kwartał okazał się o wiele lepszy, z dochodami w wysokości 520-560 miliardów euro. Szczegółowe dane finansowe zostaną oficjalnie opublikowane pod koniec września.

Reklama

ORF 2016 FALL – biore udzial