Badanie: konsumenci chcą szybkich i bezpiecznych transakcji ale wciąż wybierają gotówkę

Home Badanie: konsumenci chcą szybkich i bezpiecznych transakcji ale wciąż wybierają gotówkę

Badanie: konsumenci chcą szybkich i bezpiecznych transakcji ale wciąż wybierają gotówkę

Płatność gotówką przy odbiorze, a bezpieczeństwo klienta

Internetowe zakupy stanowią jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań, jeżeli chodzi o zaopatrywanie się w nowe produkty. Badania wykazują jednak, że pomimo iż mamy możliwość opłacenia naszego zakupu online – zdecydowana większość klientów decyduje się na płatność przy pomocy gotówki, w momencie odbioru naszego zamówienia.

Zjawisko to wydaje się być dosyć niezrozumiałe zważywszy na wygodę i łatwość, z jaką możemy opłacić swoje zamówienie w przeciągu zaledwie kilku chwil – przy pomocy jednego z wielu dostępnych systemów płatności online. Większość osób, która brała udział w badaniu preferuje gotówkę, choć znalazły się także osoby korzystające z możliwości przelewu bankowego. Jednostki odpowiadające na pytania były zgodne co do tego, że bez względu na preferowaną formę płatności – chcą za każdym razem otrzymywać możliwość wyboru spośród kilku dostępnych opcji.

Zobacz: SMARTFOCUS: JAK EFEKTYWNIE ANGAŻOWAĆ KLIENTÓW INTERNETOWYCH?

Od początku powstawania sklepów internetowych klienci odrobinę obawiali się o swoje bezpieczeństwo, a przelanie funduszy przez nie do końca nam znany system płatności na pewno nie zachęca do sfinalizowania transakcji. Dlatego też zawsze w pierwszej kolejności szukamy ikonki z logo naszego banku albo korzystamy z możliwości opłacenia zamówienia kartą. Chcemy, aby wykonywana przez nas płatność odbyła się szybko i nie wymagała od nas podawania informacji, które następnie zostaną zapisane w danym systemie – powoduje to podejrzenia co do ich przyszłego użycia. Dlatego też wzrasta popularność systemów pay-bylink, które automatycznie wypełniają nasze dane, które w ten sposób nie mogą zostać podmienione przez cyberprzestępców.

SZYBKOŚĆ E-PŁATNOŚCI

W ostatnich latach społeczeństwo zaczyna być co raz bardziej świadome tego, że musi dbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie. Z tego względu zaczęto przeprowadzać jeszcze więcej badań dotyczących odczuć osób, które wykonują dużą ilość transakcji online. Potwierdzili oni, że najbezpieczniej czują się w momencie, gdy płatność przeprowadzana jest szybko. Niektórzy próbują przygotować się jeszcze lepiej i upewniają się, że dane do przelewu są na pewno poprawne i faktycznie należą do danego sklepu bądź osoby sprzedającej. Od niedawna praktykowane jest także weryfikowanie tego, czy dana firma posiada niezbędne certyfikaty, które potwierdzą jej dbałość o bezpieczeństwo klienta. Widać więc, że zaczynamy być co raz bardziej świadomi swoich opcji i próbujemy jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy na wypadek zagrożenia.

OBSZAR M-COMMERCE

Niektórzy ankietowani w swoich wypowiedziach przyznali także, że zdarza im się płacić za daną transakcje internetową przy pomocy telefonu. Przewidywane jest, że w najbliższych latach to właśnie taki sposób płatności stanie się najbardziej popularny, gdyż ponad 80% Polaków ma swoim posiadaniu smartfon, który to umożliwia. Niedługo być może będzie to nawet 100% społeczeństwa.

Widać już także zwiększające się chęci korzystania z aplikacji mobilnych, które przypisane są do każdego banku. Jest to stosunkowo łatwa i szybka forma płatności, która pozwala uniknąć wielu komplikacji po drodze i charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Podobne działanie ma także BLIK, czyli dostępna już dla Polaków płatność mobilna. Dzięki niej możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo zarówno podczas zakupów w sklepie stacjonarnym, jak i online.