Rozważasz podjęcie pracy w IT, ale nie jesteś pewien, od czego powinieneś zacząć? Sprawdź, jak stawiać pierwsze kroki w branży. Czy napływ kandydatów nie spowodował przesycenia na rynku pracy i czy w dalszym ciągu możliwa jest praca w IT bez doświadczenia? Jakich specjalistów potrzebują firmy? 

Praca w IT: czy wciąż potrzeba kandydatów?

Już w 2018 roku Komisja Europejska informowała, że w Polsce występuje duży deficyt programistów – wówczas brakowało od 30 do 50 tys. pracowników na tym stanowisku. Obecnie praca jako programista na B2B cieszy się dużym zainteresowaniem, jednak – o czym świadczy rosnąca liczba ofert – zapotrzebowanie pracodawców na pracowników z branży IT wciąż rośnie. Szczególnie cenieni są doświadczeni specjaliści. 

Panuje przekonanie, że zatrudnienie sektorze technologii informatycznych wiąże się z wysokimi zarobkami. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdźmy, ile zarabia się na poszczególnych stanowiskach oraz jakie jest wynagrodzenie za pracę w IT w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz innych dużych miastach. 

Ile zarabia specjalista w IT? 

Bardzo często główną motywacją osób planujących zmianę branży na IT jest chęć zwiększenia swoich zarobków. Należy jednak pamiętać, że choć doświadczeni specjaliści z sektora technologii informatycznych mogą liczyć na satysfakcjonujące zarobki, to kandydaci, którzy dopiero rozpoczynają pracę w branży IT, otrzymają znacznie niższe wynagrodzenia. Na wysokość pensji pracownika wpływa m.in. zakres obowiązków, doświadczenie, typ umowy (najczęściej jest to B2B lub umowa o pracę), lokalizacja i wielkość firmy. 

Portal No Fluff Jobs zebrał informacje dotyczące mediany wynagrodzeń w branży w 2020 roku. Wynika z nich, że osoby zatrudnione na stanowiskach juniorskich na podstawie kontraktu zarabiały zwykle od 4 000 do 7 000 zł netto. Nieco bardziej doświadczeni pracownicy branży IT na B2B mogli liczyć na zarobki rzędu od 9 000 do 14 000 zł netto, z kolei ci z największym doświadczeniem – od 16 000 do 21 000 zł netto. 

Nieco niższe były wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Dla juniorów wynosiły one zazwyczaj od 4 000 do 6 200 zł brutto, w przypadku specjalistów średniego szczebla – od 8 000 do 12 000 zł brutto, zaś najbardziej doświadczeni pracownicy zarabiali od 13 500 do 18 000 zł brutto. 

Przy innej formie współpracy osoba rozpoczynająca pracę w IT mogła liczyć na pensję wynoszącą od 3 600 do 5 500 zł brutto, nieco bardziej doświadczona – od 7 400 do 10 800 zł brutto, z kolei senior – od 15 400 do 19 800 zł brutto. 

W przypadku zatrudnienia na B2B najwyższą medianę widełek wynagrodzeń zanotowano w sektorach BI, Big Data i Security, z kolei najniższą – Support, UX i PM. Pracownikami, którzy zarabiali najwięcej na umowie o pracę, byli specjaliści z kategorii DevOps, Big Data i Security, najniższe pensje otrzymywali zaś przedstawiciele sektorów: Support, Testing i UX. 

Z raportu No Fluff Jobs wynika, że na najwyższe wynagrodzenia mogły liczyć osoby pracujące w Warszawie. Do najlepiej płatnych należała także praca w IT w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście, a także praca zdalna.

Kto może znaleźć pracę w IT bez doświadczenia? 

Nieustanny rozwój branży, rosnące zarobki i ciekawy zakres obowiązków sprawiają, że chętnych do podjęcia pracy w IT nie brakuje. Pracodawcy nieustannie poszukują pracowników, a w sieci można znaleźć dziesiątki poradników dotyczących przebranżowienia. Czy w obecnej sytuacji praca w IT bez doświadczenia wciąż jest możliwa? 

Odpowiedź brzmi – tak, choć znalezienie jej może nie być łatwe. Coraz częściej jednym z wymagań na młodszego programistę czy testera aplikacji staje się doświadczenie zawodowe (najczęściej około dwuletnie). Juniorzy muszą liczyć się z tym, że znalezienie zatrudnienia w ich przypadku może być utrudnione – firmy poszukują zwykle pracowników posiadających określone umiejętności, które potwierdzone są przez ich doświadczenie. 

Osoby, które nie zdobyły jeszcze doświadczenia w branży, powinny przede wszystkim szlifować swoje umiejętności i wykonywać projekty do portfolio. Pracę w IT bez doświadczenia można znaleźć głównie jako tester manualny oraz programista – według No Fluff Jobs w 2019 roku około 10 proc. firm wykazywało chęć zatrudnienia programistów bez doświadczenia i przeszkolenia dobrze rokujących pracowników. Były to przede wszystkim duże i średnie przedsiębiorstwa, które mogły sobie pozwolić na zainwestowanie w najlepszych kandydatów.

Jak zacząć pracę w IT? 

Przebranżowienie powinno być dobrze przemyślaną decyzją. Co, jeśli już ją podjąłeś – jak zacząć pracę w IT? Podstawą jest zdobycie wiedzy. Kandydaci mają do dyspozycji różnorodne źródła, m.in. bezpłatne i płatne kursy online, bootcampy, literaturę branżową, fora, społeczności specjalistów ds. IT, blogi. Podczas nauki najważniejszą rolę odgrywają wytrwałość, regularność i sumienność. Warto także wybrać taką jej formę, która pozwala na zdobywanie doświadczenia oraz praktycznych umiejętności, i tworzyć projekty do portfolio na GitHubie. 

Praca w branży IT już na samym początku wymaga zaplanowania ścieżki kariery. Choć może ona ulec zmianie, większość kandydatów doskonali umiejętności pod kątem wybranego stanowiska. Należy również być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dotyczącymi danej specjalizacji. 

Jednym z najpopularniejszych kierunków w IT jest programowanie. Choć rośnie liczba osób uczących się poszczególnych języków programowania, odnotowuje się także coraz większy deficyt programistów. Warto przyjrzeć się prognozom zapotrzebowania na specjalistów z określonych dziedzin i wziąć je pod uwagę podczas wyboru swojej ścieżki zawodowej.

Praca w IT w dużych miastach: kogo potrzebują pracodawcy?

Obserwując zapotrzebowanie na specjalistów, można śmiało powiedzieć, że w branży IT panuje rynek pracownika. Pracodawcy są gotowi zaproponować doświadczonym kandydatom atrakcyjne warunki pracy i płacy, coraz częściej korzystają oni także z usług headhunterów, których zadaniem jest “złowienie” najlepszych specjalistów. 

Jak wynika z ofert pracy zamieszczonych na łamach branżowych portali oraz GoWork, zatrudnienie znajdzie przede wszystkim specjalista z sektora bezpieczeństwa, rozwiązań mobilnych czy Business Inteligence. Do najbardziej poszukiwanych pracowników należą także eksperci zajmujący się sektorami: Embedded, Gaming, Backend, AI, IT Administrator, DevOps, Testing. Największy odsetek ofert dotyczy pracy w IT w Warszawie. 

Z prognoz “Barometru zawodów” na 2022 rok wynika, że do pracy w IT w Gdańsku poszukiwani będą przede wszystkim analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych. Tego rodzaju specjaliści potrzebni będą także w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie czy Siedlcach. 

Okazuje się, że największe szanse na znalezienie interesującej pracy w IT we Wrocławiu będą mieć projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści. To pracownicy, którzy potrzebni są także w innych miastach, głównie w województwie małopolskim, opolskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz podkarpackim. 

W 2022 roku można spodziewać się także deficytu administratorów stron internetowych, głównie w mniejszych i średnich miastach w woj. opolskim, lubuskim i podkarpackim.

Coraz większy odsetek osób zatrudnionych w sektorze IT stanowią pracownicy zdalni. Według portalu No Fluff Jobs jeszcze w 2019 roku pracę w systemie home office proponowano w 9 proc. ofert pracy, a w 2020 roku było to już 31 proc. To sprawia, że mieszkańcy mniejszych miast mogą znaleźć zatrudnienie w firmach posiadających siedziby w największych aglomeracjach oraz liczyć na odpowiednio wysokie pensje

Mimo wzrostu zainteresowania pracą w IT firmy w dalszym ciągu poszukują pracowników. By zacząć pracę w sektorze technologii informatycznych, potrzebne są określone predyspozycje oraz wiedza. Choć na rynku pracy pojawia się coraz więcej juniorów, firmy w dalszym ciągu poszukują pracowników na stanowiska średniego szczebla, obecnie jednak znalezienie pracy w IT bez doświadczenia wymaga cierpliwości. Wynagradzają ją jednak stabilne, satysfakcjonujące zatrudnienie oraz wysokie zarobki.